Nahá Afrika

navigace


Kniha Cesta ... Západní Afrikou

Usedněte pohodlně do křesla a pojďte se s námi podívat do míst, kam se dosud žádný běloch nedostal ...

Syrově živá – přesto umírající. Duchovně bizardní – ale nepředstavitelně hluboká. Etnicky povražděná – leč stále bohatá. Nedostupná – ale fascinující. Taková je Západní Afrika ...

Havelka O.:

Cesta vzhůru, cestou v dál Západní Afrikou (Gen, Liberec, 2011)

Kniha Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou.
Koupit online

Tato část kontinentu je nebezpečná a turisticky nenavštěvovaná. Nedisponuje žádným zářivým magnetem pro masový turismus a právě díky tomu si dokázala zachovat opravdového ducha.

Mnoho zemí Západní Afriky je právě tvrdě zkoušeno brutálními občanskými válkami plnými šílených genocid nebo mezinárodními konflikty. Téměř celé pobřeží od Guiney-Bissau, přes Libérii až po Nigérii válčí nebo válčilo v době velmi nedávné. Ani na severu - např. v Alžírsku, na Západní Sahaře nebo v Mali není situace nijak stabilní a bezpečná.

V důsledku válek a katastrofálního hospodaření zmizela bohužel ze Západní Afriky většina divoké zvěře a také většina deštného pralesa. Rychle také mizí původní domorodé kmeny a s nimi i jejich jedinečná pestrá kultura, umění a duchovní rozměr jejich životů.

Nesmírná chudoba a nekončící válčení ale není jediným problémem těchto zemí. Podmínky k životu jsou tady velice špatné.Většina území je fatálně suchá a neplodná.

Krom toho obyvatele zužuje množství zákeřných tropických chorob a v neposlední řadě také policejní i vojenská šikana a vysoká kriminalita. Stejně jako v celé Africe, nelze samozřejmě opomenout snad největší problém, a tím je alarmující procento H.I.V. pozitivních.

Oproti některým jiným částem černého kontinentu je nezávislé cestování leckdy velmi obtížné, z politických důvodů někdy dokonce i nemožné.

Přes to všechno ale v Západní Africe přežilo mnoho nádherného a neuvěřitelného. Překrásné oblasti pohádkové Sahary s hrdými kočovnými kmeny či ukryté hliněné vesničky nahých domorodých kmenů mezi mohutnými baobaby nebo mocní šamani v horkých oblastech bujné džungle. Tato část kontinentu skrývá mnoho zajímavých etnik, které jsou doslova věhlasné pro své silné voodoo, jenž zcela prostupuje západoafrickou společností.

Země Západní Afriky nabízí pestrou směs nálad, pocitů, zvuků, vůní i atmosfér. Jsou zde světy vzájemně velmi vzdálené, jakož i světy zcela odlišné, mezi sebou i nenáviděné.

Delší cestování po tomto území velmi pomalu odkrývá otevřené duši cestovatele hluboké poznání zdejšího života. A teprve pochopení místní historie, současnosti a pohledů na budoucnost nám umožní plný vhled do neobyčejně bohatých rovin černého života.

Spolu s Michaelou jsme se rozhodli vydat se na velmi nejistou cestu po celé Africe a začít právě její západní částí. Vzhledem k našim těžko dosažitelným i pochopitelným cílům, zejména poznáníduchovního života původních etnik, jsme zvolili jedinou možnou formu cestování, a tou je zcela nezávislé putování stopem a pěšky, na hranici našich nejen fyzických, ale především psychických možností. Silné kulturní šoky a otřesy totiž působí nečekaně tvrdě a citlivý člověk jim může snadno podlehnout.

Samozřejmě také tisíce kilometrů chůze pískem či džunglí s batohem a zásobou vody na zádech v extrémně horkém podnebí nelze opomenout.

Vydáváme se na cestu za africkými etniky, za jejich voodoo, za jejich rytmem i obyčejným životem. Vydáváme se za poznáním sytosti zdejších původních vjemů a pocitů, stejně jako za kulturou ovlivněnou evropskou společností. Vydáváme se stopem do Západní Afriky ...

Ondřej Havelka

Ukázky fotografií

z knihy Cesta vzhůru, cestou v dál Západní Afrikou

fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou fotografie z knihy Cesta vzhůru, cestou vdál Západní Afrikou

Tuto knihu i moje další knihy Nahá Afrika a Cesta k branám Damašku Východní Afrikou dostanete na našem Africkém tržišti.


Krásné mladé africké dívky apod., aneb upoutávka


Tento web pro vás zdarma vytvořili:

© Ondřej Havelka

html, css :: Atelier GINGO