Nahá Afrika

navigace


Příroda a krajina

Okno do Afriky

Sahara. 
Poušť Sahara se rozprostrírá téměř po celé severní Africe. Táhne se od Maroka a Mauritánie na západě až po Egypt a Súdán na východě. Původně byla patrně osídlená černochy , které na přelomu letopočtu vytlačily berberské a tuaregské kmeny. Po islamizaci saharské Afriky přišli Arabové a území osídlili. Krásné duny pokrývají jen asi 10% celé plochy této pouště. Zbytek jsou písčité roviny nebo vyprahlé skalní masivy. Výstup na vysoké duny je v horku a s těžkým batohem na zádech poměrně vyčerpávající. Nohy se boří do písku a ve svahu ujíždějí zpátky dolů. Z vrcholu to ale potom jede nádherně. Nejdůležitější společník na tůře přes poušť je za všech okolností dostatek vody. Ta totiž v rozpálené poušti při námaze mizí velmi rychle. Saharu obývají v současnosti Arabové, Berbeři, Tuaregové, Mauři, Núbijci a další černošské skupiny. Poušť Sahara zcela pokrývá nebo zasahuje do těchto zemí: Maroko, Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko, Libie, Egypt, Súdán, Čad, Niger, Mali a Mauritánie. 
(Maroko) Baobaby. 
Mohutné baobaby v ranním protisvětle. Tato oblast Madagaskaru je skutečně exotická a nezapomenutelná. 
(Madagaskar) Zanzibar. 
Ostrov koření. 
(Zanzibar) Stolový korál. 
Větevník talířový - Solid table coral - Acropora clathrata. Vlevo dole je také Větevník deskový - Fine table coral - Acropora cytherea. Větevníků je celá řada, např. Větevník křehký, Větevník pevný, Větevník rodu Acropora. Modrá ryba pod větevníkem je Bodlok běloprsý - Powder-blue surgeonfish - Acanthurus leucosternon. 
(Indický oceán) Manta ray. 
Do širokých úst navádějí potravu dva masité laloky vyrůstající mantám po stranách hlavy. 
(Indický oceán) Vodopád. 
Na náhorní plošině v Dračích horách se rozprostírá horské království Lesotho. Zdejší domorodí obyvatelé přispůsobení k životu ve vysokých nadmořských výškách jsou značně odlišní od obyvatel jihoafrického podhůří. Mají světlejší pleť, lehce sešikmené oči a jsou povětšinou menších postav. Chodí zahaleni v silných dekách a na hlavách nosí klobouky. Žijí v kruhových kamenných chýších. Živí se pastevectvím a zemědělstvím. Rozlehlé náhorní plošiny jsou také domovem divokých koní. Mezi hlavní etnika Jihoafrické republiky patří Zulu 27,5%, Xhosa 12,5%, sev.Sotho 11%, již.Sotho 8,5%, Tswana 6%, Tsonga 5%, Swazi 4%. V Jižní Africe žije také přes 10% bělochů, kteří ovšem po pádu apartheidu v roce 1994 zemi pomalu opouštějí. Směřují do Namibie a Zimbabwe, kde ovšem situace začíná být podobná. Někteří proto míří rovnou do Evropy, odkud přišli před několika generacemi jejich předkové. Jižní Afrika je také domovem Asiatů 2,5%, zejména Indů. 
(Jižní Afrika) Viktoriiny vodopády. 
V plné kráse je můžete spatřit pouze v období sucha, kdy je nezakrývá neprůhledný opar vytvořený tříštící se vodou. Ten je dokonce vidět již několik desítek kilometrů od samotných vodopádů.Velkolepé Viktoriiny vodopády na řece Zambezi se pro svou velikost nacházejí hned ve dvou státech, v Zambii a v Zimbabwe. 
(Zambie) Skalní houba v Bílé poušti. 
Egyptská Bílá poušť je plná bizardních útvarů, které sformoval větrem hnaný písek. 
(Egypt) Západ slunce s přeletem plameňáků. 
Na pobřeží Indického oceánu se snáší hluboká tma. 
(Afrika) Opice. 
Opice přivázaná na řetězu u jedné z chýší ve vesnici Ganvié. Opic je v Africe stále dost, i když jsou často loveny a na trzích je s nimi zacházeno velmi brutálním způsobem. Téměř v celé Africe se můžete setkat s týráním zvířat, často bohužel i lidí. 
(Benin) Úsměv. 
Velbloud přežvykuje na trhu ve vesnici Birgash v Egyptě. Téměř v celé severní Africe si můžete snadno a velmi levně půjčit nebo koupit velblouda. Z jeho hřbetu se cestovateli otevře krásný, houpavý pohled na okolní vyprahlou krajinu. Do některých odlehlých koutů Sahary se koneckonců jinak než na velbloudu nedostanete. Stovky let křižovaly pouští tisíce velbloudích karavan převážejících zboží jako například sůl, zlato, slonovinu nebo také umělecké předměty nejrůznějších etnik. Dnes jsou tyto karavany prakticky zcela nahrazeny zásobovacími trucky a svou dlouhou pouť přes poušť realizují poslední karavany vozící hlavně sůl. Arabové využívají tyto zvířata také na maso. 
(Egypt) Himbka v namibijské buši. 
Nahá himbská žena v přírodě severní Namibie je celá potřená červenou směsí másla a hlinky. 
(Namibie) Madagaskar. 
Baobabová alej na západním pobřeží Madagaskaru. Baobaby se dožívají snad až tisíců let. Nejtarší strom v této oblasti je starý devět století. Ve starých baobabech také rostou zvláštní houby, které si zamilovali místní lidé. Nyní je zimní období. Na jaře baobab kvete a v létě je pokryt zelenými lístečky. Babobab má také kulaté plody. 
(Madagaskar) Ghana. 
Strom obalený netopýry. Tyto pralesní oblasti obývají Akanové 54%, Mosijové 16%, Eweové 12%, Ga-Andangmeové 7,5%, Gurmové 3%, Jorubové 1%, ostatní 6,5%. 
(Ghana) Milující se baobaby na Madagaskaru. 
Někdy se dva baobaby rostoucí blízko sebe jakoby zapletou do sebe. Domorodci tento jev nazývají milující se baobaby. 
(Madagaskar) Vysoké baobaby. 
Krásné vzrostlé baobaby v suché buši. Krajina na exotickém Madagaskaru je úžasnější než v romantickém filmu. 
(Madagaskar) Malawská džungle. 
Baobab v malawské džungli. Tyto staré baobaby jsou velmi mohutné a obsahují značné množství vody. To vyhovuje domorodcům zejména v období sucha, kdy jim baobab poslouží jako studna. Stará africká legenda praví, že se jednoho dne Bůh rozhněval na baobab, vytrhl jej ze země, otočil a nechal za trest růst obráceně, tedy kořeny vzhůru. Domorodí obyvatelé mají k baobabům patřičnou úctu. Žijí tady lidé etnické skupiny Maravi (Ňandža, Chewa, Tonga, Tumbuka) 60%, Lomwe 18,5%, Yao 13%, Ngoni 6,5%, a ostatní 2%. 
(Malawi) Vesnička v pralese. 
V obyčejné malawské vesničce jde čas velmi pomalu. Ve vesnici sposusta lidí jen tak posedává a relaxuje. Místní obyvatelé se nikam neženou a čas je skutečně nestresuje. Mezi etnika žijící v Malawi patří zejména Maravi, Lomwe a Yao. Vyznávají tyto náboženské směry: protestanté 34%, římští katolíci 27%, ostatní křesťané 2%, tradiční africká víra 20%, muslimové 16%. 
(Malawi) Krávy Zebu v baobabovém háji na Madagaskaru. 
Na tomto ostrově plném unikátní flóry žijí etnické skupiny Merina 27%, Betsimisaraka 15%, Betsileo 11,5%, Tsimihety 7%, Sakalava 6% a ostatní 1%. Krávy Zebu jsou hojně využívány nejen jako tažná zvířata, z jejich kůže se také například vyrábějí blány k vynikajícím malagašským bubnům. 
(Madagaskar) Africký úsměv. 
Na cestě po Africe se můžete potkat tváří v tvář i s krokodýlem a nemusíte být nutně v národním parku nebo rezervaci. V některých zemích je lov krokodýlů zakázán, domorodci je ovšem stále loví, zejména když se stahují do blízkosti vesnice. 
(Ghana) Loďka. 
Beninská žena pluje ze vzdáleného trhu, kde byla obstarat důležité suroviny. Hlavním etnikem jsou v Beninu Fonové 66%, dále Baribaové 9,5%, Jorubové 9%, Sombové 5,5% a ostatní 10%. 
(Benin) Poušť Sahara. 
 
(Maroko-Alžírsko) Oázka v poušti. 
Malá berberská oáza uprostřed pouště je ukrytá mezi vysokými dunami. Kromě několika stanů a palem je tu jen malá studna, která zajišťuje to nejdůležitější - vodu. 
(Maroko) Soumrak na alžírské poušti. 
Za velkým písečným mořem zapadá slunce. Ryhle se ochlazuje a písek se barví do ruda. V Alžírsku žije 83,2% Arabů a 16,5% Berberů. Ostatních je 0,3%. Státním náboženstvím je islám. 
(Alžírsko) Marocká oáza. 
Měsíc svítí nad písečnou pouští. 
(Maroko) Saharský závoj. 
Pohádková Sahara maluje překrásné obrazy. 
(Sahara) Michaela na Sahaře. 
Cestou přes nekonečnou, magickou Saharu. Tato písečná poušť ukrývá unikátní etnika kočovníků. Na mnohých místech Sahary však není bezpečno, například v severní části Mali, v jižní části Alžírska a na dalších místech. 
(Sahara) Pohoří Atlas. 
Zvláštní krajina pod zasněženým Atlasem. 
(Maroko) Maroko. 
Letecký pohled na pestrou marockou krajinu pod vysokým pohořím. 
(Maroko) Stěny. 
Štíty Vysokého Atlasu v Maroku. 
(Maroko) Hory v severní Africe. 
Krajina v Maroku nabízí na poměrně malém území pobřeží, vysoká pohoří i písečnou poušť. 
(Maroko) Berberka na oslíku. 
Rozloha Maroka je 458 730 km2. Nejvyšší horou je Džabal Tubkal 4165 m. Nejdelší řeka je Mulúja 515 km. V Maroku žilo v roce 1994 28 600 000 obyvatel. Průměrný věk u mužů dosahuje 61,6 roků, u žen 65 let. 
(Maroko) Keňská krajina. 
Vyprahlá území severní Keni jsou bohatá jak na krásná etnika, tak na divokou zvěř. Vyskytují se zde například sloni nebo pštrosy. 
(Keňa) V kraji Samburu. 
Kolem špičaté hory se rozléhá kraj Samburu, který je také stále bohatý na divokou zvěř. Žijí zde dokonce i lvy. Kolem Samburů dále žijí kmeny Rendilů, Masajů, Turkanů a dalších. 
(Keňa) Samburská krajina. 
Malá vesnička v divoké buši na území Samburů. 
(Keňa) Samburové. 
Slavnostně oděný náčelník samburské vesnice si právě dnes bere svou šestnáctou manželku. Ta právě v nedaleké chýši prodělává ženskou obřízku. Mladší ženy zatím začínají stavět chýši pro novomanželku, zatímco starší ženy porcují maso a připravují oheň. Muži diskutují a zpívají svatební písně. Před chýší, kde vážené starší ženy provádějí obřízku, se řadí průvod žen s jedním oslem. Také ony již zpívají rituální písně. Děti si zatím nerušeně hrají. 
(Keňa) Západ nad Atlantickým oceánem. 
 
(Afrika) Keňský vodopád. 
Hlavními etniky v Keni jsou Kikujové 21%, skupiny Luhya 13,8%, Luo 12,8%, Kamba 11,3%, Kalendžin 10,8%, ostatních Keňanů je 29,5% a dalších potom 0,8%. 
(Keňa) Sloni. 
Na Wikipedii se dozvíme že: Slon je největší žijící suchozemský savec. Při narození váží okolo 100 kg. Samice slona je březí 20 až 22 měsíců, což je nejdelší doba březosti u suchozemského zvířete. Slon se dožívá 60 až 70 let. Největšího slona zastřelili v Angole v roce 1974, vážil 12 000 kilogramů. Sloni jsou v současnosti přísně chráněný druh po celém světě. 
(Keňa) Květena. 
 
(Afrika) Květy. 
Afrika kvete a bují. 
(Svazijsko) Radost. 
 
(Afrika) Africká květena. 
Většina území dnešní Afriky je velmi suchá a není již mnoho oblastí , které by bujely tropickým životem. Na tomto kontinentu bylo vykáceno až neuvěřitelných 80% veškerého deštného pralesa. Afrika pomalu vysychá a může kráčet do slepé uličky. 
(Namibie) Květy. 
 
(Afrika) Omamná vůně. 
 
(Afrika) Afričtí ptáci. 
V Africe žije nebo sem na zimu létá velké množství druhů ptáků. Jejich péry si také s oblibou zdobí domorodci různých kmenů své účesy nebo čelenky, například Rendilové nebo Samburové. 
(Keňa) Etiopské velehory. 
Domorodá vesnička ve vysokých horách. Hlavními etiopskými etniky jsou Amharové 37,7%, Oromové 35,3%, Tigriňové 8,6%, Guragové 3,3%, Ometové 2,7%, Sidamové 2,4%, Tigrejci 1,9%, Afarové 1,8%, Somálci 1,7% a ostatní 4,6%. Náboženská příslušnost je následující: etiopští ortodoxní 52,5%, muslimové 31,4%, tradiční víry 11,4%, ostatní křesťané 4,5% a ostatní 0,2%. 
(Etiopie) Baobab. 
Na tanzánském pobřeží nedaleko hranic s Mozambikem. Baobab je oblíbeným stromem mezi domorodci pro svou schopnost načerpat a udržet velké množství vody. Tu potom domorodci z kmene stromu odčepávají. Mezi hlavní etnika Tanzanie patří jazykové skupiny Ňamwezi a Sukuma 22%, Swahili 9%, Hehet a Bena 7%, Makonde 5,8%, Haya 5,7% a další 50,5%. 
(Tanzanie) Tanzanská pláž. 
Východní pobřeží Afriky se pyšní náhernými plážemi. Bílý písek korálového původu, průzračná voda, množství překrásných druhů ryb - to vše je typické pro tuto oblast. 
(Tanzanie) U jezera Malawi. 
Neobydlený ostrůvek na jezeře Malawi. Přestože se jedná o sladkovodní jezero žijí v něm barevné ryby. Jsou to endemické druhy. 
(Malawi) Bouřková mračna nad pohádkovým Zanzibarem. 
Sever ostrova u vesnice Nungwi. 
(Zanzibar) Delfíni. 
Delfín dlouholebý - Spinner dolphin - Stenella longirostris. 
(Indický oceán) Žlutá muréna. 
Muréna třásnitá - Fimbriated moray - Gymnothorax fimbriatus se dorůstá délky 80 cm. Zbarvení této murény je proměnlivé, závisí na velikosti tmavých skvrn. Obývá laguny a vnější strany útesů. Této fotografii ředcházel souboj této murény třásnité s velkou murénou jávskou ( 240 cm) a to právě o jeskyňku, ze které muréna vykukuje. 
(Indický oceán) Manty na hladině. 
Manta atlatská - Manta ray - Manta birostris je největší rejnok, dorůstá šířky až 7 metrů. Živí se filtrováním planktonu. Žije na volném moři, ale můžeme se s ní setkat také u útesů. 
(Indický oceán) Žralok lagunový. 
Žralok lagunový - White-tip reef shark - Triaenodon obesus se dorůstá déky až 210 cm. Vyskytuje se v hloubkách 1 - 40 m. Je to běžný druh vyskytující se na útesech osamoceně nebo v malých skupinách. Přes den odpočívá na dně nabo v jeskyni, v noci potom loví ryby mezi korály. 
(Indický oceán) Klauni. 
Klaun - Anemonefish - Amphiprion. 
(Rudé moře) Letka sib skvrnitých. 
Siba skvrnitá se dorůstá šířky až 350 cm. Žije v hloubkách mezi 1 - 50 m. 
(Indický oceán) Velrybí žralok. 
Žralok obrovský (velrybí) - Whale shark - Rhincodon typus je největší žijící paryba. Dorůstá délky úctyhodných 12 m, ale byli pozorováni jedinci až 18 metrů dlouzí!Vyskytuje se v hloubách 1 - 130 m. Má dvoubarevný vzor světlých skvrn a čar na tmavěhnědém povrchu hřbetu. Na rozdíl od ostatních žraloků má ohromná koncová ústa , která může do široka otevřít, aby mohl filtrovat velké množství vody s malými rybami, olihněmi, korýši, a jinými planktonními živočichy. Žralok obrovský je vejcoživorodý , má největší množství mláďat ze všech žraloků. 
(Indický oceán) Senegalský krab. 
Na senegalském pobřeží se vyskytuje množství krabů nejrůznějších barev, nejčastěji jsou červení. 
(Senegal) Kareta obrovská. 
Kareta obrovská - Green turtle - Chelonia mydas. Celkem existuje sedm druhů mořských želv. Všechny žijí ve vodě, vyjma krátkého období, kdy - často po dlouhé migraci oceánem - samice vystoupí na břeh v místech, kde se sami narodily, a kladou zde vejce. Želvy samozřejmě dýchají vzduch, z hloubek se tedy vynořují, aby se nadechly. Vejce kladou želvy obvykle jednou za dva roky. Snůšku 50 až 150 vajec samice klade přímo do jámy, kterou pracně vyhloubila svými zadními končetinami, a ihned je zakryje pískem. Vejce se poté dva měsíce v písku inkubují , ohřívány pouze slunečním zářením. Úmrtnost vajec je velmi vysoká. Karety jsou masožravé, živí se medůzami, houbami, pláštěnci, kraby, olihněmi a rybami. Pouze dospělé karety obrovské se živí mořskou trávou a řasami. 
(Indický oceán) Jeskyně plná perutýnů. 
Perutýn ohnivý - Common lionfish - Pterois volitans se dorůstá délky do 40 cm. Vyskytuje se v hloubkách 2 - 60 m. Prvních 13 ostnů na hřbetě je prudce jedovatých. Poranění potápěče může být extrémně bolestivé. Při poranění perutýnem je třeba ránu co možná nejvíce zahřát ať už horkou vodou nebo fénem. Teplo ničí jed. 
(Rudé moře) Muréna jávská. 
Muréna jávská - Giant morey - Gymnothorax javanicus se dorůstá délky až 300cm. Najdeme ji v hloubce 10 - 50 m. Muréna může být pro potápěče nebezpečná. 
(Rudé moře) Kanic štíhlý. 
Kanic štíhlý - Slender grouper - Anyperodon leucogrammicus. Dorůstá se délky 50 cm a vyskytuje se v hloubkách 1 - 50 m. Je to plachý korálový druh. Také kaniců existuje celá řada druhů, například Kanic africký, Kanic korálový, Kanic modropruhý, Kanic sedlatý, Kanic tmavý, Kanic černoploutvý, Kanic Sonneratův, Kanic šestiskvrnný, Kanic zlatý, Kanic modroskvrnný. Kanici jsou také oblíbení mezi domorodci v přímořských oblastech. Jsou hojně loveni pro své vynikající maso. 
(Indický oceán) Žralok rudomořský. 
Žralok rudomořský - Indian Ocean nurse shark se dorůstá délky až 300 cm. Žije v hloubkách 1 - 70 m. Aktivní je v noci, pohybuje se u dna. Zbarvení je hnědožluté, bez kresby. Pár vousků, které odstávají z vnitřního okraje nozder nad ústy, služí žraloku rudomořskému k vyhledávání a rozlišování potravy. Živí se korýši, ježovkami, hlavonožci a korálovými rybami. 
(Indický oceán) Oko pána oceánů. 
 
(Indický oceán) Pod hladinou. 
Život pod mořskou hladinou. 
(Indický oceán) Michaela při ponoru. 
Michaela se vznáší nad stolovými korály. Při dokonalém vyvážení si potápěč připadá jako by levitoval. Úžasné pocity levitace umocňuje vynikající viditelnost, pestrost barev a tvarů, ale také dusíkové opojení. 
(Indický oceán) Ondra s mantou. 
Ondřej fotografuje mantu atlantskou. 
(Indický oceán) Na ghanské pláži. 
Tradiční dřevěné rybářské loďky na ghanské pláži plné kokosových palem. V Ghaně je oproti okolním zemím neskutečně levno. 
(Ghana) Ghanský prales. 
Rozloha Ghany je 238 537 km2. Nejvyšší bod je Mount Afadjoto 885 m, nejdelší řekou je Volta (část) 1900 km. Vodní nádrž Volta 8462 km2. Etnické složení Ghany je následující: Akanové 54%, Mosijové 16%, Eweové 12%, Ga-Andangmeové 7,5%, Gurmové 3%, Jorubové 1%, ostatní 6,5%. 
(Ghana) Džungle na Madagaskaru. 
Rozloha Madagaskaru je 587 041 km2. Nejvyšší hora je Maromokotro 2876 m. Nejdelší řeka Mangoky 560 km. Na Madagaskaru žije asi 14 milionů obyvatel. Etnické složení je následující: Malgašové 99% (skupiny Merina 27%, Betsimisaraka 15%, Betsileo 11,5%, Tsimihety 7%, Sakalava 6%), ostatní 1%. Náboženská příslušnost: tradiční africká víra (voodoo) 47%, římští katolíci 26%, protestanté 23%, ostatní křesťané 2%, muslimové 1,5%. Úředním jazykem je malgaština a franzouzština. 
(Madagaskar) Portrét slona afrického. 
Slon africký - loxodonta africana - si nerušeně kráčí suchou buší. 
(Afrika) Ostrov na jezeře Malawi. 
Obyvatelstvo, hovořící bantuskými jazyky, se v Malawi usídlilo před mnoha staletími. V 17.-19. století bylo území pod vlivem arabských kolonií a otrokářských výprav z pobřeží. Po nich sem pronikli křesťanští misionáři a od jihu Zuluové. V roce 1891 zde Velká Británie vytvořila Protektorát ňaských provincií, který se stal v roce 1907 Ňaskem. V roce 1953 se země spojila se Severní a Jižní Rhodesií ve federaci, ale trvala pouze do roku 1963. Malawi získala úplnou nezávislost roku 1964 a po dvou letech se stala republikou. (zdroj Encyklopedie Zeměpis Světa) 
(Malawi) Ostrá zeleň. 
Ve stínu palem na pobřeží Středozemního moře. 
(Severní Afrika) Deštný prales v západní Africe. 
Existuje hrstka míst v Západní Africe, kde přežívá živý deštný prales. Až 80% pralesa již bylo vykáceno. 
(Západní Afrika) Slon africký. 
Páreček slonů afrických - loxodonta africana - právě okusuje suché bodlinaté stromy. Za sebou zanechávají pořádnou spoušť. 
(Botswana) Opice v Jižní Africe. 
Některé opice jdou ze zvědavosti blízko k nám, jiné zůstávají v korunách stromů. 
(Jižní Afrika) Svazijské vodopády. 
Rozloha Svazijska je jen 17 364 km2. Nejvyšší hora je Emlembe 1862 m. Zatímco v celé Jižní Africe (JAR) panuje silný oboustranný rasismus, ve Svazijsku je situace o poznání klidnější. 
(Svazijsko) Horská vesnice v Etiopii. 
Obyvatelé zdejších horských vesnic jsou křesťané - etiopští ortodoxní. V Etiopii mají 13. měsíců v roce, každý má 30 dní. Také čas je oproti všem okolním zemím posunutý. Etiopie má ale také svůj unikátní letopočet, je tam o osm let méně než v Evropě. 
(Etiopie) Podvečerní odpočinek v Malawi. 
Na cestě po živé malawské džungli plné opic. 
(Malawi) Vesnice obehnaná kaktusy. 
Domorodí vesničané chrání své příbytky teprostupnou hradbou před divokou zvěří i nepřáteli. Nejlepší ochranou je plot z pichlavých , tvrdých rostlin jako je kaktus nebo aloe. Divoká zvěř touto hranicí neprojde, člověk jen s velkými obtížemi. 
(Etiopie) Zelená Etiopie. 
Rozloha Etiopie činí 1 223 500 km2. Nejvyšší horou je Ras Dašan 4620 m, nejnižší bod je naproti tomu -116 m. Nejdelší řeka je Abaj (Modrý Nil) 2900 km. V Etiopii žije přes 55 milionů obyvatel, úředním jazykem je amharština. Průměrný věk mužů je pouhých 45 let. 
(Etiopie) Život velbloudů. 
Velbloud je společné označení pro dva druhy sudokopytníků. Velblouda dvouhrbého (Camelus bactrianus), zvaného též drabař a velblouda jednohrbého (Camelus dromedarius) neboli dromedára. Arabové rozeznávají přes dvacet plemen velblouda. (zdroj Wikipedie) 
(Egypt) Kočovníci. 
Wikipedie o Tuarezích říká: Tuaregové jsou národ žijící v poušti na severu Afriky tvořící přes milion osob. Jedná se o kočovné pastevce. Jsou vysocí, mají světlou pleť. Muži si už od puberty zahalují tvář pláštěm zvaným litham. Muži nosí dlouhé meče, dýky a štíty vyrobené z antilopí kůže. Jejich původ je nejasný. Podle jedné teorie jsou potomky záhadných vozatajů, kteří kolem roku 1000 př. n. l. uprchli z Libye. Jejich jméno Tuaregové znamená arabsky at-Tawárika, tedy <q>Bohem opuštění</q>. To proto, že s přijetím islámu příliš nepospíchali. Dodnes jejich víra vykazuje značné odchylky od islámu v mnoha oblastech. Např. ženy nenosí závoj, používají hojně šperky a v rodinných záležitostech mají rozhodující slovo. Navíc Tuaregové jsou většinou monogamní. 
(Mali) Velbloud na Sahaře. 
Wikipedie o Sahaře píše: Sahara je největší poušť světa; rozlohou 9 milionů km² zaujímá téměř stejnou plochu jako Čína nebo USA. (V arabštině sahra znamená <q>poušť</q>.) Rozkládá se od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře na území 10 států (Egypt, Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauritánie, Niger, Čad, Mali a Súdán). Plocha, kterou Sahara zaujímá, má zhruba tvar lichoběžníku o délce 4 500 až 5 500 km ve směru západ-východ a šířce 1 500 až 2 000 km od severu k jihu. Na Sahaře žijí většinou Tuaregové a Berbeři. Od 7. století obsadili Saharu vojensky Arabové a rozšířili zde islám, což velmi výrazně ovlivnilo kulturu místních států i jejich vztahy. Ovšem nutno říci, že Sahara je nejhustěji obydlená na severním přímořském pásu, kde jsou velká města jako Tripolis, Benghází, kde žijí také Evropané, a podél celého pobřeží vede pobřežní dálnice. Menší města, jako Sabrat, jsou také i 400 kilometrů ve vnitrozemí, v hluboké Sahaře. Severní pobřeží je poseto římskými památkami. 
(Sahara) Velbloudi. 
Velbloudi k Tuaregům neodmyslitelně patří. Pomáhají lidem se vším, nakonec Tuaregové zpracují i jejich maso a kůži. 
(Mali) Osel. 
Marocké děti jedou na oslíku za prací v podhůří Vysokého Atlasu. Osel je v Maroku velmi populární a rozšířené domácí zvíře. Slouží k přepravě lidí i nákladu. 
(Maroko) Škorpioni. 
Hrozba suchých oblastí. Afričtí škorpioni nepatří mezi ty nejjedovatější druhy, přesto je zasažení do krku nebo hlavy velmi nebezpečné a může končit smrtí. Při zasažení do končetin není situace tak vážná. Pro dlouhé sólové tůry do pouště je potom ale dobré mít při sobě injekci s látkou proti svalovému šoku. 
(Severní Afrika) Saharská Afrika. 
Karavana velbloudů na okraji magické Sahary. 
(Severní Afrika) Pouštní růže. 
Pouštní růže vzniká až několik metrů hluboko pod povrchem písečné pouště. Tato oblast Sahary je na ně zvláště bohatá. 
(Tunisko-Alžírsko) Rozkvetlý kaktus. 
Na pobřeží Středozemního moře. 
(Severní Afrika) Džoserova stupňovitá pyramida. 
Velbloudí trh v Birgashi leží jen několik kilometrů od egyptských pyramid. Nejstarší z nich, Džoserova stupňovitá pyramida v Sakkaře, dohlíží již 4600 let na život zemědělců. Pod pyramidou se nachází tajemné město mrtvých. 
(Egypt) Ještěrka. 
Barevný život ve vyprahlém Sahelu. 
(Mali) Unikátní Bílá poušť. 
Překrásné skalní útvary v Bílé poušti působí jako hra fantazie. 
(Egypt) Batoh. 
Pod krásnou bílou skalní houbou odpočívá nepříjemně těžký batoh se zásobou vody. 
(Egypt) Ranní emo v Bílé poušti. 
Úžasná scenerie Bílé pouště dýchá růžovou ranní atmosférou. 
(Egypt) Noční feeling v Bílé poušti. 
Bílá poušť fascinuje cestovatele v jakoukoli denní nebo noční dobu. 
(Egypt) Skalní útvary. 
Zvláštní místa Sahary ukazují pestrost a nápaditost Božího díla. 
(Egypt) Největší solné jezero v Africe. 
Rozloha Tuniska je 163 610 km2. Nejvyšší horou je Džabal Šambí 1544 m. Nejnižším bodem je Šott el-Džeríd -23 m. V Tunisku žije asi 9 milionů obyvatel. Etnické složení země je takovéto: Arabové 98,7%, Berbeři 1%, Italové 0,1%, ostatní 0,2%. Náboženská příslušnost: sunničtí muslimové 99,6%, křesťané 0,2%, ostatní 0,2%. Průměrný věk u mužů činí 66,4 let, u žen je to 68,7 let. 
(Tunisko) Ghanští netopýři. 
Netopýři (Microchiroptera) jsou podřádem savců z řádu letouni. Nejvýznamnějším znakem netopýrů jsou křídla vyvinuvší se z předních končetin. Díky nim jsou netopýři (a druhý podřád letounů, kaloni) jedinými savci, kteří dokážou létat – létající veverky, vakoveverky a plachtící kuskusovití mohou pouze klouzat určitou vzdálenost. Jsou to akrobati, létají rychlostí až 55km/h.Netopýři se živí hmyzem, krví, malými savci a rybami.Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi vidí, především na vzdálenost přesahující schopnost echolokace. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období. Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo otevřených úst. 
(Ghana) Jezero Malawi. 
Pobřeží rozsáhlého jezera Malawi je velmi různorodé a atraktivní. Plavec nebo potápěč se tady ale může setkat i s hrochy. 
(Malawi) Mozambické pobřeží. 
Rozloha Mozambiku je 812 379 km2 (bez vodních ploch 799 379 km2). Nejvyšší horou je Monte Binga 2436 m. Nejdelší řeka Zambezi 2660 km (v zemi 900 km). V Mozambiku žije asi 16 milionů obyvatel, necelá polovina z nich vyznává tradiční náboženství. 
(Mozambik) Odpočinek na malawské pláži. 
Rozloha Malawi je 118 484 km2. Nejvyšší horou je Sapitwa (Mt. Mulanje) 3000 m. Nejdelší řekou je Shire (část) 400 km. Největší jezero je Malawi 29 600 km2.V Malawi žije přes 10 milionů obyvatel. Etnické složení je následující: skupina Maravi (Ňandža, Chewa, Tonga, Tumbuka) 60%, Lomwe 18,5%, Yao 13%, Ngoni 6,5%, ostatní 2%. Náboženská příslušnost: protestanté 34%, římští katolíci 27%, ostatní křesťané 2%, tradiční africká víra 20%, muslimové 16%. Průměrný věk nedosahuje ani 50 let. 
(Malawi) Zanzibarská pláž. 
Pohádkově krásné pláže lemují ostrov koření Zanzibar. 
(Zanzibar) Velikonoce v Togu. 
Rozloha Toga je pouhých 56 785 km2. Nejvyšší bod je Pic Baumann 986 m. Nejdelší řekou je Mono 400 km.V Togu žije 4 miliony obyvatel. Etnické složení je následující: Ewe-Adžové 44%, Tem-Kabrové 27%, Gurmové 16%, Kebu-Akposové 3,5%, Jorubové 3%, ostatní 6,5%. Náboženská příslušnost: tradiční víra (voodoo) 58%, římští katolíci 22%, muslimové 13%, protestanté 6,5%. Průměrný věk u mužů je 54 let, u žen 58 let. 
(Togo) Tanzanie. 
Tanzanské pobřeží. V Olduvajské soutězce na severovýchodě Tanzanie byly odhaleny pozůstatky nejstaršího člověka žijícího před 2 miliony let. Obchodní kontakty s Arábií a Indiízačaly asi v 1.století n.l. Arabská civilizacevzkvétala na pobřeží od 8.století až do doby, kdy oblast ovládli v 16.století Portugalci. Arabové se později opět zmocnili nadvlády a rozšířili obchod s otroky a slonovinou do vnitrozemí. Střety koloniální britské a německé expanze řešila roku 1886 dohoda o rozdělení východní Afriky. Britům zůstal Zanzibar, Němci roku 1891 vyhlásili Německou východní Afriku, která zahrnovala Tanganjiku, Rwandu a Burundi. Roku 1962 byla vyhlášena republika. Roku 1979 získal Zanzibar autonomii.Roku 1992 bylo proklamováno odstranění vlády jedné strany. Prezident je hlavou republiky. (zdroj Encyklopedie Zeměpis Světa) 
(Tanzanie) Siby skvrnité. 
Tito rejnoci mají tmavé hřbetní strany těla, poseté malými bílými skvrnami rozmístěnými téměř pravidelně. Hlavní část potravy tohoto druhu tvoří měkýši. 
(Indický oceán) Žralok bělocípý. 
Žralok bělocípý - Silvertip reef shark - Carcharhinus albimarginatus se dorůstá délky 300 cm. Setkáme se s ním v hloubkách 30 - 150 m. Žraloků je v oceánech velké množství druhů. Je to například Kladivoun bronzový, žralok dlouhoploutvý, žralok hedvábný, žralok černoploutvý, žralok spanilý, žralok skvrnitý, žralok zebrovitý nebo žralok velkoústý. 
(Indický oceán) Žralok lagunový. 
Žralok lagunový - white-tip reef shark. Existují také malé druhy žraloků jako je Žralůček okatý - Seychelles bamboo shark (délka do 100 cm)) nebo Máčka komorská - Comoros cat shark (délka do 60 cm). 
(Indický oceán) Napoleon. 
Pyskoun obrovský - Napoleonfish - Cheilinus undulatus se dorůstá délky 200 cm. Potápěč se sním setká v hloubkách 0,5 až 60 m.Pyskoun obrovský je njvětší a nejtěžší ze všech pyskounů, může vážit až 150kg. Živí se měkýši, které drtí stoličkovými zuby v zadní části tlamy. 
(Indický oceán) Korál. 
Větevník deskový - Fine table coral - Acropora cytherea ukrývá malé rybičky. Některé korály jako třeba Žahavka keříčková - Fire coral - Millepora tenella jsou žahavé. Fire coral je silně žahavý planktonofág s křehkou vápenitou kostrou a endosymbiotickými řasami. 
(Rudé moře) Zéva. 
Zéva velká - Burrowing giant clam - Tridacna maxima. Bývá poměrně malá, délka do 30 cm. Plášť je vystaven slunečnímu záření, které je potřebné pro symbiotické řasy. Při vyrušení se rychle zatáhne. Některé gigantické zévy mohou být nebezpečné. Pokud do zévy neobratně vsunete ruhu nebo nohu, zéva se sklapne a nepustí vás na hladinu. To je nebezpečí zejména pro šnorchlisty, kteří se potopí na nádech rukama pátrají po dně nebo se nakonec pokusí odrazit od dna. 
(Rudé moře) Ostenci. 
Ostenec modrý - Blue triggerfish - Pseudobalistes fuscus se dorůstá délky do 55 cm. Vyskytuje se v hloubkách 1 - 50 m. 
(Indický oceán) Mozambický prales. 
V šeru džungle. 
(Mozambik) Pomec před stolovým korálem. 
Pomec modrohlavý - Blue-faced angelfish - Pomacanthus xanthometopon se dorůstá délky do 40 cm. Vyskytuje se v hloubkách 5 - 45 m. Žije v oblastech s bohatým porostem korálů v lagunách, kanálech a na vnějších stěnách útesů. 
(Indický oceán) Perutýn tykadlový. 
Perutýn tykadlový - Spotfin lionfish - Pterois antennata se dorůstá délky do 20 cm. Žije v hloubkách 5 - 50 m. Přes den je většinou ukrytý pod převisy, v noci loví malé ryby, krevety a kraby. Také tento perutýn je jedovatý. 
(Indický oceán) Plavající muréna. 
Muréna jávská - Giant moray - Gymnothorax javanicus. Délka do 300 cm. 
(Indický oceán) Korál s langustou. 
Na fotografii vidíme zdravý korálový útes. Máme zde stolový korál Větevník talířový - Solid table coral - Acropora clathrata, dále Větevník deskový - Fine table coral - Acropora cytherea, Trubinatku hřebínkovitou - Lichtensteinś bubble coral - Physogyra lichtensteini, ale také třeba Dírkovník laločnatý - Lobed pore coral - Porites lobata. Z malé jeskyňky vykukuje Langusta různobarevná - Painted spiny lobster, která se dorůstá délky 40 cm. Langusty patří k nejkrásnějším korýšům. Postrádají klepeta, čímž se liší od humrů, první pár jejich kráčivých nohou zůstal na primitivním stadiu vývoje. Žlutočerná rybka vlevo je Bičonoš zobanovitý - Moorish idol - Zanclus cornutus. Dále vidíme ryby klipkovité, kanicovité a další. 
(Indický oceán) Želva a klipky. 
Plavající želva Kareta pravá - Hawksbill turtle - Eretmochelys imbricata. Želvy jsou starší než dinosauři, ale dnešní populace evolučně vysoce úspěšných karet jsou vážně ohroženy. Domorodci je loví pro maso a sbírají jejich vejce. Žluto-bílo-černé rybky vlevo jsou Klipky jednohroté - Masked bannerfish - Heniochus monoceros. Dále vidíme tři Chňapaly měsíční - Lunar fusilier - Caesio lunaris. Vpravo je Ploskozubec tupohlavý - Bullethead parrotfish - Scarus sordidus. 
(Indický oceán) 
(Indický oceán) Zéva na dně moře. 
Zéva velká - Burrowing giant clam - Tridacna maxima. 
(Rudé moře) Žraloci lagunoví. 
Páreček žraloků lagunových - White-tip reef shark - Triaenodon obesus. 
(Indický oceán) Manty. 
Ponor mezi velkým hejnem mant atlantských. I když má manta mnoho drobných zubů, patří mezi filtrátory potravy. Živí se planktonem a malými rybami. Většinou manty loví potravu těsně u hladiny, kde se shromažďuje plankton. Provádějí přitom salta a rozrážejí hladinu. Někdy lze pozorovat jak se manty vymršťují nad hladinu. Tyto skoky mohou vyjadřovat jejich hravost nebo dominantní chování. Nelze však vyloučit ani snahu zbavit se vnějších parazitů, podobně jako u velryb. Manty velmi často navštěvují takzvané čistící stanice na korálových útesech, kde jim pyskouni z kůže odstraňují parazity a starou kůži ze zahojených ran. Manty atlantské jsou vejcoživorodé a po období březosti, které trvá třináct měsíců, rodí dvě mláďata. Byly pozorovány gravidní samice mant, které vyskakovaly nad hladinu a rodily přitom mláďata. 
(Indický oceán) Ondřej a manty. 
Ondřej a dvě manty atlantské - Manta ray - Manta birostris. 
(Indický oceán) Pestrobarevný svět. 
Korálový útes plný života. Tento obraz ale často střídá pohled na mrtvý korálový útes, který je velmi smutný. Bez ryb, bez barev, bez života... Také korál se těžko vyrovnává s kolísající teplotou a znečišťováním vody, ale i se vzrůstajícím počtem potápěčů a šnorchlistů. 
(Indický oceán) Míša s mantou. 
Michaela s mantou atlantskou. 
(Indický oceán) Želva ožírá porostlý korál. 
Všechny mořské želvy jsou v současnosti na červeném seznamu IUCN (International Union for Conservation of Nature). Největším problémem je likvidace přírodních biotopů, kde kladou svá vejce. To je výsledkem výstavby nových turistických hotelových komplexů, kam se karety vedené přirozenými instinkty a vybavené fantastickými navigačními schopnostmi, vracejí klást vejce. 
(Indický oceán) Míša s murénou. 
Michaela s murénou jávskou. 
(Indický oceán) Hejna barev a tvarů. 
Hejno Chňapalů pětipruhých - Five-line snapper - Lutjanus quinquelineatus. 
(Indický oceán) Ondra se žralokem. 
Ondřej se žralokem lagunovým. Teplé vody indického oceánu umožňují ponor bez neoprénu. Viditelnost na africkém pobřeží bývá až 30 metrů. Teplota vody často překročí 30 stupňů Celsia. Potápění se vzduchem se řídí fyzikálními zákonitostmi a je proto nezbytné správné vynořování, aby potápěč předešel například barotraumatu plic nebo dekompresní nemoci. Před přístrojovým potápěním určitě projděte kurzem potápění na otevřené vodě u některé z potápěčských škol, například PADI, SDI TDI nebo CMAS. 
(Indický oceán) Nebezpečný predátor. 
Žralok lagunový White-tip reef shark - Triaenodon obesus. 
(Indický oceán) Ondřej se želvou. 
Na pobřeží Afriky můžeme potkat hned několik druhů želv, např. Karetu obrovskou, Karetu pravou, ale také Kožatku velkou - Leathery turtle - Dermochelys coriacea. Kožatka je jediný druh v čeledi kožatkovitých, je to největší želva, váží přes 500 kg. Při přístrojovém potápění se používá v lahvi stlačený vzduch. Při delších ponorech do menších hloubek se používá směs Nitrox, do které se podle hloubky plánovaného ponoru přidává kyslík. Pro hluboké technické ponory se potom používá Trimix, což je směs , které vévodí helium. Kyslík je ve větších hloubkách jedovatý vlivem vyššího parciálního tlaku, je proto nahrazen jinými plyny. Dusík zase působí nasycení, které je třeba přesně sledovat na potápěčském počítači, aby se předešlo možné dekompresní nemoci. Ve větších hloubkách působí dusík také hloubkové opojení, které se stupňuje s přibývající hloubkou. 
(Indický oceán) Křeslo. 
Proutěné křeslo vybízí k odpočinku na bělostné pláži pod palmou. 
(Zanzibar) Z džungle na pobřeží. 
Africké pobřeží je velmi pestré a povětšinou také liduprázdné. Místní obyvatelé využívají pláže zejména k vykonání své potřeby, jinak se na pláži více méně nezdržují. 
(Zanzibar) Hvězdice. 
Mořská hvězdice je schopná poměrně výrazného a dokonce rychlého pohybu. Ze zrychlených záběrů videa z mořského dna lze pozororovat, jak aktivní hvězdice jsou. Tato krásná rudá hvězdice je právě na suchu bílé zanzibarské pláže, nicméně za chvilku si sama dojde zpět do vody. 
(Zanzibar) Pobřeží Madagaskaru. 
U divokého pobřeží Madagaskaru se vyskytuje velké množství Žraloků šedých. V těchto vodách můžete potkat také Žraloka býčího - Bull shark nebo Žraloka tygřího - Tiger shark. U tohoto pobřeží lze ve správném období také pozorovat velryby. Tak například Plejtvák obrovský - Blue whale - Balaenoptera musculus se dorůstá délky přes 30m! Váží 150 tun. 
(Madagaskar) Ghanská pláž. 
Toto pobřeží dostalo v minulosti mnoho názvů, například Pobřeží slonoviny, Zlaté pobřeží nebo Otročí pobřeží. V Ghanském vnitrozemí vznikla ve 14.-15.století řada bútvarů, ale od 17.století tam vládli akansky hovořící Ašanti. Roku 1471 přistáli na pobřeží Portugalci.Postavili na něm pevnosti a vzhledem k výskytu zlata nazvali zemi Zlatonosným pobřežím.V 17. století přišli další kolonisté, které sem přitahoval ašantský obchod s otroky, ale v 19. století oblast ovládli Britové. V roce 1896 se Zlatonosné pobřeží stalo britskou kolonií. Ašanti byli Brity podrobeni a také severní území se stalo britským protektorátem. Po 1. světové válce se pod britskou nadvládu dostala i část sousedního Toga, které dříve ovládali Němci. Roku 1957 se země pod novým názvem Ghana stala prvním nezávislým státem v subsaharské Africe a roku 1960 byla vyhlášena republikou. V Ghaně žije 75 etnických skupin, ale početně významných je jen 10. (zdroj Encyklopedie Zeměpis Světa) 
(Ghana) Tropický ráj. 
Typická dřevěná rybářská loďka na pohádkovém pobřeží Zanzibaru. 
(Zanzibar) Egyptské pobřeží. 
Středozemní moře má v Egyptě krásné liduprázdné pobřeží. Jen tu a tam hrají malí Arabové fotbal nebo jiné hry. 
(Egypt) Východ slunce nad Indickým oceánem. 
Svítání před ranním ponorem na Kladivouny bronzové - Scalloeped hammerhead shark - Sphyrna lewini. Ve tmavých vodách svítí plankton jako hvězdy ve vesmíru a mezi tím kolem vás krouží třímetrový Kladivoun. Daleko od útesu, hluboko v modré respektive v černé... 
(Indický oceán) Molo. 
V modré laguně na ostrově Zanzibar. I zde bude v dohledné době internet. 
(Zanzibar) Ráj uprostřed pekla. 
Jako ráj na zemi uprostřed reálného pekla působí jezero Malawi obklopené nevlídnou černou Afrikou. 
(Malawi) Rovníkové pobřeží. 
Pobřeží na rovníku, to je bílý písek korálového původu, teplá krystalicky průzračná voda a dokonalá pohoda... 
(Zanzibar) Nebe plné hvěz. 
Noční marocká Todra na čokoládově dlouhý a mrazivý čas. 
(Maroko) Africká vesnička v Sahelu. 
Vesnice Banani pod vysokým útesem Bandiagara na území Dogonů. Dogoni budují své vesničky tak, že z větší dálky nejsou prakticky vidět. 
(Mali) Pod útesem. 
Kromě Dogonů (4%) žijí v Mali také Bambarové (32%), Fulbové (14%), Senufové (12%), Soninkové (9%), Tuaregové (7%), Songhaiové (7%), Malinkové (7%), Dyulové (3%), Bobové (2%), Arabové (1%) a ostatní (2%). 
(Mali) V Lesothu. 
Na cestě po horském království. Náhorní plošiny Dračích hor obývají Sothové. Oficiálním náboženstvím je zde křesťanství, jen asi 6% obyvatelstva Lesotha vyznává tradiční víry. V zimním období je v Lesothu velmi chladno, ve vyšších polohách potom hojně sněží. Sníh však není úplnou výjimkou ani v údolích pod horami na území Jižní Afriky. 
(Lesotho) Na svatbě Samburů. 
Náčelník předzpívává svatební písně na své šestnácté svatbě. Ženy i muži po něm sborově opakují. Nevěsta se právě připravuje na krutou obřízku, která je zde součástí svatby. 
(Keňa) Pod útesem Bandiagara. 
Baobaby pod vysokým skalistým útesem. Rozloha Mali je 1 240 192 km2. Nejvyšší hora je Hombori Tondo 1155 m. Nejdelší řeka je Niger 4 160 km, v Mali asi 1600 km.V Mali žije přes 9 milionů obyvatel. Průměrný věk u mužů dosahuje jen 44 let, u žen 47 let. 
(Mali) Údolí. 
Maroko bylo podobně jako ostatní středomořské severoafrické země původně kartaginskou a později římskou provincií. Kolem roku 700 je obsadili muslimští Arabové z východu.V 11.stol. vytvořilo původní obyvatelstvo - Berbeři - Almorávidskou a Almohádskou říši, které za vlády Merínovců v 13. - 15.stol. ovládly také značnou část Španělska. Později se říše rozpadla a začala expanze Evropanů a Turků. (zdroj Encyklopedie Zeměpis Světa) 
(Maroko) Kočovní Tuaregové. 
Tuaregové staví své stany tak, aby bylo možné rychle je rozebrat a sbalit na další cestu. Stany jsou vybaveny velmi jednoduše. Většina užitkových předmětů je vyrobena z velbloudí kůže. Tuaregové kouří tabák ze zvláštních dýmek, pouze na několik tahů. Dýmky jsou často vyrobeny ze slonoviny. Muži si stejně jako ženy malují černé linky kolem očí. Používají k tomu zvláštní barvivo, smíšené s trochou popela. 
(Mali) Swaziland. 
Tradiční chýše vyrobené ze suchých trav a dřeva. Okolí dominují vysoké hory a skaliska. 
(Svazijsko) Stoupáme na dunu. 
Michaela stoupá na vysokou dunu. 
(Maroko) Zelené malagašské pohoří. 
Živý deštný prales je domovem mnoha endemických druhů fauny i flóry. 
(Madagaskar) Cestou deštným lesem. 
Skromná obydlí lemují provizorní cesty napříč těžko prostupnou džunglí. 
(Madagaskar) Karavana. 
Karavana odpočívá ve vyprahlé krajině severní Afriky. 
(Egypt) Stádo divokých koní. 
Na náhorních plošinách horského království Lesotho se prohání velká stáda divokých koní. 
(Lesotho) Most přes řeku Zambezi. 
Starý ocelový most přes řeku Zambezi pod Viktoriinými vodopády vede ze Zimbabwe do Zambie. 
(Zimbabwe) Divoká Afrika. 
Divoká Afrika hluboko v buši nám odkrývá svou úžasnou tvář. Je třeba zpomalit, zklidnit se a pozorovat. Svět džungle začne mluvit a ožívat. 
(Botswana) Kráčící leopard. 
Z korby džípu, který jsme zastavili asi dva kilometry od místa tohoto setkání, sledujeme krásného leoparda. Divoká Afrika nám dává další satisfakci. 
(Botswana) Levhart skvrnitý. 
Levhart skvrnitý - panthera pardus odpočívá ve stínu pod stromy. 
(Afrika) V deštném lese. 
Uprostřed zelené, vlhké a dusné tropické džungle se vyplatí sledovat, kam cestovatel šlápne. Právě zde jsme potkali nejvíce hadů a také jednoho menšího zatoulaného krokodýla. 
(Madagaskar) Červený krab. 
Africké pobřeží je plné roztodivných tvorů. Potápění je zde skutečným zážitkem. 
(Afrika) Lemur. 
Poloopice lemur si pochutnává na malém sladkém banánu uprostřed hlubokých malagašských lesů. 
(Madagaskar) Poloopice lemur. 
Lemur vyhlíží z větvě v deštném lese Madagaskaru. 
(Madagaskar) Opice. 
Opice v centrální Africe jsou drzé, afresivní a nebezpečné. Neváhají vám vniknout do zavřeného stanu a okrást vás o všechny potraviny. 
(Centrální Afrika) Krokodýli. 
V jižním Mali jsme se setkali s volnou partičkou krodýlů. Ti mají ve zdejší mytologii velký význam - symbolizují smrt a přechod do světa mrtvých. Jsou jim pravidelně obětována velká zvířata. 
(Mali)

Další fotografie

z naší dvouleté cesty pěšky a stopem napříč nahou Afrikou

Krásné mladé africké dívky apod., aneb upoutávka


Tento web pro vás zdarma vytvořili:

© Ondřej Havelka

html, css :: Atelier GINGO